Hindus z Dubaju ple polska liga esportowa Biswanath Patnaik

Hindus z Dubaju inwestorem w PLE – Biswanath Patnaik oczami kibica esportowego

Gdy Hindus z Dubaju zostaje nowym inwestorem w PLE, to wiedz, że coś się dzieje. Ale kim właściwie jest Biswanath Patnaik? Dlaczego zainwestował w polski esport?

Biswanath Patnaik to nowy inwestor Polskiej Ligi Esportowej. Co jednak o nim wiemy i dlaczego żaden z popularnych serwisów esportowych, nie zdecydował się na dłuższy tekst o tym biznesmenie? Tego właśnie spróbujemy się dowiedzieć!

Ale na start mała dygresja. Początkowo zamiast inwestor, chciałem użyć w tym tekście słowa właściciel. Bo technicznie rzecz biorąc, jeśli BP wykupił nawet za pomocą swoich firm 100% udziałów (czy tam akcji) w danej spółce, to oznacza, że został jej nowym właścicielem. Z jakiegoś jednak powodu, PLE przedstawia go jako inwestora, więc… Nie będę kopał się z koniem i zostajemy przy inwestorze mającym 100% udziałów (czyli właścicielu).

Weryfikacja? A co to takiego?

Praktycznie wszystkie portale, które podały informację o nowym inwestorze PLE, przekleiły wiadomość prasową zamieszczoną na stronie Polskiej Ligi Esportowej. Dosłownie nikt nie próbował nawet zweryfikować opublikowanych tam treści. I nie mówię tutaj o jakimś poważnym śledztwie. Wystarczyło zrobić to w oparciu o ogólnie dostępne źródła.

W zasadzie to patrząc na obecnie działające serwisy o tematyce (pseudo)biznesowej oraz esportowej, zaczynam się zastanawiać, jak to jest możliwe, że ktoś jeszcze je czyta. Jakieś 15 lat temu (tak, odezwał się we mnie wewnętrzny boomer), wrzucanie całkowicie niesprawdzonych informacji, byłoby zwyczajnie nie do pomyślenia. Dzisiaj – wstawiasz na stronę cokolwiek, byle tylko się klikało i essa, pora na CS-a.

pajeet mój synu ple
Inwestycja Hindusa z Dubaju w pewną polską ligę esportową – zdarzenie memizowane circa 2024 r.

Szybkie sprawdzenie spółek

A skoro już mowa o weryfikacji, to postanowiłem trochę pogrzebać w sieci – bo co by nie mówić, dobór inwestora jest w tym wypadku dosyć egzotyczny – nawet jak na nasze, polskie standardy.

Zacząłem od najprostszej rzeczy, czyli sprawdzenia wpisu w KRS. W przypadku PLE jest to o tyle zabawne, że niespecjalnie możemy z niego wywnioskować, że coś się w strukturach tego projektu diametralnie zmieniło. Oczywiście, zmiany w KRS trochę czasu zajmują, więc być może, jeszcze nie zostały zaktualizowane albo zwyczajnie… Nie były potrzebne.

Drugie podejście, to oczywiście rejestr.io, który jest w stanie pokazać nam zależności pomiędzy różnymi podmiotami. I tutaj znowu mamy taką samą sytuację jak wcześniej.

W momencie publikowania tego tekstu, jedyną osobą wiążącą PLE z BNP jest Wojciech Jeznach, który siedzi w radzie nadzorczej Polskej Ligi Esportowej oraz BNP Investment Fund.

Co ciekawe, samo PLE ma jeszcze jedno interesujące powiązanie, czyli spółkę PLE TECH, która ponoć też została wykupiona przez BNP. Łączy ona PLE z firmą ASI EDTECHHUB, czyli inicjatywą występującą w internecie pod nazwą: EdTech Hub Ventures. Dla zainteresowanych tylko nadmienię, że jest to fundusz wspierający startupy.

Jak cię piszą, tak cię widzą

Gdzie jednak w tym wszystkim miejsce dla naszego głównego bohatera? Dobre pytanie! Pan Biswanath Patnaik, czy może raczej Dr Biswanath Patnaik (Jeszcze w 2023 miał zdobyć tytuł Doctor of Business administration & strategy), to osoba, która w polskim środowisku biznesowym, odnalazła się stosunkowo niedawno. 25 sierpnia 2023 roku na stronie Parkiet.com pojawiła się wzmianka o wejściu BP do ASI Gaming Investment Group – dzisiejszego ASI BNP Investment Fund, które jest powiązane z wcześniej wspomnianym BNP Investment Fund. Wiem, trochę to pojebane, ale lećmy dalej. Z tekstu możemy dowiedzieć się, że Biswanath Patnaik:

Jest założycielem BNP Venture Capital oraz BNP Investments. Poprzez swój wehikuł inwestycyjny działa w wielu sektorach, m.in. w finansach, ochronie zdrowia, OZE i nieruchomościach. Oprócz spółek w Indiach ma też pakiety kontrolne w spółkach w Londynie, Zurychu, Singapurze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Mauritiusie i Ghanie. Jest dyrektorem giełdy papierów wartościowych na Mauritiusie.

17 września 2023 roku w serwisie Comparic.pl pojawił się kolejny tekst na temat Biswanatha, który został okraszony linkiem do krótkiego wywiadu na kanale YT (który swoją drogą, jest prowadzony przez serwis Inwestycje.pl).

Z tekstu dowiadujemy się, że nazwa wspomnianej wcześniej giełdy na Mauritiusie to Afrinex Clearing House, a sam BP w przeszłości był wielokrotnie wyróżniany:

Dzięki swoim start-upom i inwestycjom biznesowym był w swojej karierze wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. nagrodą Economic Times (2022) w dziedzinie bankowości inwestycyjnej, a niedawno został uhonorowany tytułem „Pride of the Nation” w kategorii „Emerging Investment Banking”.

Biswanath Patnaik został uhonorowany także w Izbie Gmin Parlamentu Brytyjskiego. W 2023 roku podczas 20 edycji Greatest Brands and Leaders 2023 Asia-Americas-Africa został uhonorowany specjalnym wyróżnieniem, a także nagrodą dla największego lidera wspierającego rozwój międzykontynentalny.

Dolarsowy wizerunek

No i w sumie fajnie, bo na podstawie tych dwóch laurek, możemy wywnioskować, że Biswanath Patnaik to bardzo łebski facet, który czego by się nie dotknął, to zamienia w złoto. Z ciekawości postanowiłem sprawdzić kilka z tych nagród, ale żeby się do nich dostać, musimy najpierw zahaczyć o jego trzy firmy, które to ponoć zainwestowały swoje fundusze w dalszy rozwój PLE.

Mowa tu oczywiście o: BNP Venture Capital LTD, FinNest Group oraz BNP Investment Fund. Postanowiłem zerknąć na strony tych projektów i… Trochę się rozczarowałem.

Wszystkie trzy wyglądają jak taki typowy landing page, przygotowany przez naszego ziomka, który właśnie zaprosił nas do McDonalda na rozmowę o cudownym biznesie (jebane MLM).

Co gorsza, część z linków i podstron zwyczajnie tam nie działa, więc zostajemy z kilkoma podstawowymi informacjami, które są wyświetlane na stronie głównej. W późniejszym czasie uderzyła mnie jeszcze jedna kwestia – brak wizerunku naszego bohatera, ale do tego jeszcze wrócimy (jak zwykle).

Prestiżowe nagrody i osiągnięcia

Na stronie podpiętej pod BNP Investments LLC, znalazłem linki do biuletynów ze wspomnianymi nagrodami. Tak na marginesie, to ta konkretna www jest jakieś lata świetlne przed pozostałymi landing page’ami BNP. Tam chociaż część linków działa i faktycznie możemy dowiedzieć się czegoś na temat samego założyciela marki.

Wracając do tematu! Trochę się zdziwiłem formą prezentacji tych nagród. Skoro są tak prestiżowe, że ktoś chce się nimi pochwalić, to powinny być chyba publikowane na jakiejś stronie, albo nie wiem, może w jakimś prestiżowym wydaniu Forbesa? Okazuje się, że nie – to już jest niemodne! Przynajmniej w Indiach.

Jeśli kogoś ciekawi lista nagrodzonych w Pride of Nations i The Top 100 Innovators and Entrepreneurs, to Dr Biswanath Patnaik zamieścił te listy u siebie na stronie w formie magazynów pdf do pobrania. Podobnie zrobił z fragmentem z Forbes Monaco o FinNest (swoją drogą ta edycja Forbesa już się nie ukazuje) czy też raportem UNHCR.

Wiecie co mi się w tym momencie przypomniało? Stanowski odbierający nagrodę HIFA… Nie jest to dobry prognostyk, ale na koniec zostawiłem najlepsze, także jeszcze trochę musicie pocierpieć razem ze mną.

Klasyczny biznesmen

O ile główną osią funkcjonowania BNP jest ogólnie pojęta finansjera, to sam założyciel stawia także na klasyczne biznesy – szczególnie jeśli chodzi o swój macierzysty kraj. Takim o to sposobem możemy w internecie natrafić np. na wzmianki o Urjani Fuels – firmie zajmującej się dowożeniem paliwa bezpośrednio do klienta. Sądząc po grafikach zamieszczanych przez Prime Insights, Biswanath właśnie wtedy odkrył swoje powołanie do bycia Januszem Biznesu w Polsce.

Biswanath Patnaik URJANI FUELS Prime Insights
Grafika promująca tekst o URJANI FUELS w Prime Insights.

Promocja edukacji

Na koniec tzw. Truskawka na torcie, czyli rozmowa z absolwentem Maverick Business Academy. Okazuje się, że BP z jakiegoś powodu dalej się dokształca, zdobywając przy tym kolejne dyplomy oraz tytuły naukowe.

Osobiście mając tyle siana co on, raczej miałbym już na to wywalone, ale wiadomo, każdy ma inne priorytety. Napisałbym w tym akapicie coś więcej, ale musicie sami zobaczyć to, co i ja zobaczyłem. W momencie pisania tego tekstu, film miał niecałe 89 wyświetleń, więc chyba nie muszę mówić z jak prestiżową uczelnią, mamy tutaj do czynienia?

I właśnie to mnie chyba najbardziej zastanawia. Dlaczego Biswanath Patnaik, będąc tym niby miliarderem, promuje tego rodzaju kursy albo użycza swojej twarzy do promowania podrzędnych plebiscytów (których nawet nie stać na profesjonalnego grafika)? Czemu sam nie kreuje świadomie swojego wizerunku? Dlaczego jego wizerunek jest niespójny i raczej zniechęca do siebie przyszłych wspólników? Na to pytanie nie jestem w stanie znaleźć odpowiedzi.

Osąd bohatera

Po zapoznaniu się z tymi wszystkimi informacjami, które miałem przyjemność znaleźć w sieci, nie jestem w stanie ocenić, kim jest Biswanath Patnaik. Z jednej strony mamy wizerunek miliardera, który dorobił się na branży finansowej. Zbiera cyklicznie nagrody za swoją działalność i jest filantropem. Z drugiej… Większość jego nagród to jakiś typowy szajs, gorszy od Lauru Konsumenta. Strony jego firm wyglądają, jakby zatrzymały się w 2014 roku, a sam Patnaik robi za hinduskiego Donalda Trumpa, który swoim nazwiskiem, promuję najbardziej niedorzeczne projekty.

Mamy uwierzyć, że miliarder, który dorobił się niebotycznych pieniędzy na inwestowaniu kasy w instrumenty finansowe, dalej próbuje legitymizować swoje umiejętności, za pomocą kolejnych kursów i papierków? Jak na moje oko, coś tutaj mocno nie gra, bo ten wizerunek – nawet w przypadku najbardziej ekscentrycznego przedsiębiorcy – zwyczajnie nie jest w 100% spójny.

Ale hej! Należy pamiętać, że PLE to tylko jeden z wielu projektów, który jest finansowany przez BNP. W teorii więc kasa powinna tam być. W praktyce… No cóż, bywa z tym różnie. Szczególnie, że docierają do nas kolejne informacje o niezapłaconych fakturach.

Na koniec zostaje jeszcze jedno pytanie. Dlaczego ktoś taki jak BP zainteresował się polską firmą z branży esportowej? Odpowiedź na to pytanie może być prostsza niż nam się wydaje. PLE to po prostu klucz do wejścia na polski rynek, a startupy pośrednio podpięte pod Polską Ligę Esportową (za pomocą spółki PLE TECH), to swoisty wabik na inwestorów (czy jak mówimy po polsku: lep na muchy) – takich jak Dr Biswanath Patnaik i jego grupa funduszy działająca pod marką BNP.

Miejmy nadzieję, że sam projekt PLE nie ulegnie pogorszeniu (byłoby to chyba ciężkie do wykonania, ale warto próbować!), a kolejne nagrody nie będą wypłacane w rupiach… Bo wtedy gracze będą musieli sprzedawać na Allegro tankowce z rosyjskim gazem (zamiast myszek i klawiatur). Oczywiście, o ile wspomniane nagrody zostaną wypłacone, bo tak jak już wspomniałem, ostatnio bywa z tym coraz gorzej.


Jeśli masz do nas jakieś pytania, to wyślij je nam poprzez formularz kontaktowy – postaramy się odpowiedzieć na nie tak szybko, jak tylko się da.

Możesz nas także wesprzeć, kupując nam kawę w serwisie buycoffee.to.