finansowa czarna dziura - podziemie bez szans na sponsoring

Finansowa czarna dziura – podziemie bez szans na sponsoring

Finansowa czarna dziura, to określenie, które pasuje do polskiego podziemia esportowego. Dlaczego jednak drużyny amatorskie są wręcz skazane na brak sponsora?

Monetyzowanie esportu. Kiedyś to hasło było marzeniem dla wielu osób. Teraz marki inwestujące w organizacje lub turnieje esportowe, to w zasadzie norma.

Dlaczego jedni mają, a inni nie?

Mimo, iż oczywistym jest fakt, że nie każdy zarabia tak samo, to mimo wszystko pozyskanie środków finansowych jest teraz o wiele łatwiejsze, niż kiedykolwiek wcześniej.

Co chwile widzimy nowe firmy finansujące organizacje esportowe, które nie posiadają drużyn z górnych miejsc rankingów. Nader często prezentują poziom, który ciężko jest określić mianem profesjonalnego.

Zatem, dlaczego drużyny prezentujące często nie wiele niższy poziom, nie potrafią znaleźć inwestora?

Nieatrakcyjny produkt

Nie da się ukryć, że pierwszą i chyba najważniejszą rzeczą, w pozyskiwaniu inwestorów, jest atrakcyjność produktu i to bez znaczenia czy mówimy tu o genialnym wynalazku czy organizacji esportowej.

Natomiast gdy jesteśmy w temacie esportu, to gamingowe środowisko w większości przypadków, swoją atrakcyjność buduje na potencjale marketingowym. Zasadniczo w tym miejscu jest największy problem.

Po pierwsze w undergroundzie mało kto wie jak dobrze promować swoją markę, a po drugie nie ma zbyt wielu miejsc, w których można to robić. Przez to ciężko jest zachęcić grubą rybę do zainteresowania się twoim projektem.

Brak… w sumie to wszystkiego?

Brak, to słowo które idealnie opisuję kondycję podziemia. Lista rzeczy, których nam brakuje jest bardzo długa, a chyba trzy największe to: brak wiedzy, brak doświadczenia oraz brak umiejętności.

Ta mieszanka jest odpowiedzialna za brak firm w podziemiu, ponieważ żaden poważny człowiek, nie będzie inwestował własnych pieniędzy w projekt niepoważnego człowieka.

Jest szansa na zmianę?

Odpowiedzią jest klasyczne: to zależy. Jeśli pojawią się ambitni oraz inteligentni ludzie, którzy wiedzą co robią, to uważam, że jest szansa na zdobycie środków – mimo potencjalnego braku odpowiedniej siły marketingowej.

Natomiast jak do tej pory, takich osób nie było zbyt wiele i niestety, także zbyt wielu nie widać na horyzoncie. Dlatego wątpię żeby marzenia o bogactwie niektórych ludzi mogły się spełnić.


Zachęcamy do skorzystania z naszej listy ogłoszeń, gdzie możecie zamieścić informacje na temat rekrutacji lub oferowanych usług – wystarczy tylko się zarejestrować!

Jeśli masz do nas jakieś pytania, to wyślij je nam poprzez formularz kontaktowy – postaramy się odpowiedzieć na nie tak szybko, jak tylko się da.

Zapraszamy także do obserwowania naszego profilu na Facebooku.