prawdziwa rola managera esportowego

Człowiek od wszystkiego – prawdziwa rola managera esportowego

Jaka jest rola managera esportowego? Dlaczego jest potrzebny? Co  należy do jego obowiązków? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.

Manager esportowy to rola, która w dużej mierze decyduje o wyglądzie danej organizacji czy też drużyny esportowej. Funkcja istotna, ale bardzo często niedoceniana przez graczy. Jak więc znaleźć odpowiedniego managera albo idąc dalej – jak nim w ogóle zostać?

Z czym ci się to kojarzy?

Zapewne wiele osób po usłyszeniu słowa manager ma przed oczami osobę która: siedzi w pokoju kierownika, cały dzień popija kawę i od czasu do czasu przyjdzie na kogoś pokrzyczeć lub go pochwalić.

I wiecie co? Wcale wam się nie dziwię! Praca managera jest bardzo subtelna, mimo iż jest też niezwykle ważna.

Definicja dla opornych

Jak sama nazwa mówi, manager to człowiek odpowiedzialny za zarządzanie. To on pilnuje, żeby wszystko działało w najbardziej efektywny sposób.

W praktyce wygląda to następująco. Jeśli menago widzi, że coś jest nie tak i wypadałoby to poprawić, to powinien wymyślić sposób, jak tego dokonać. Proste? Niekoniecznie, ale o tym w dalszej części.

Manager w e-sporcie

Jeśli chodzi o podwórko esportowe, to już od jakiegoś czasu zauważalny jest trend posiadania managerów w organizacjach.

Początkowo z usług takich osób korzystały topowe drużyny, teraz staję się to normą nawet w świeżych zespołach.

Jak łatwo się domyślić, nasz kochany underground także nie pozostaje bierny i stara się adaptować do nowej mody. Wychodzi to z różnym skutkiem, głównie dlatego że za managerowanie biorą się osoby, które kompletnie nie mają o tym pojęcia.

Jak być dobrym managerem?

Dlatego ja wyciągam do was pomocną dłoń i postaram się dać wam kilka wskazówek: co robić oraz czego definitywnie nie robić.

Gość który wraca oknem

Zacznijmy od tego, że manager musi być bardzo obrotny. Ogólnie nie ma dla niego rzeczy, której by nie załatwił.

Do tego bardzo przydaję się umiejętność skutecznego i szybkiego wyszukiwania informacji oraz wysoka kultura wypowiedzi. Bez tych dwóch rzeczy, ciężko jest pełnić tę funkcję. Dlaczego?

Po pierwsze: jeśli wolno szukasz informacji, to mogą ci uciec dobre oferty.

Po drugie: nawet jeśli znajdziesz coś interesującego, to bez rozbudowanego słownika w głowie, niewiele osiągniesz. Wszystko dlatego, że mało kto będzie chciał z tobą rozmawiać.

Nie tylko wytrwałość

Kolejna sprawa to wiedza oraz dobra komunikatywność. Chodzi mi o to, że manager to osoba, która jest odpowiedzialna za innych. Pełniąc tę rolę, każdego musisz: wysłuchać, pocieszyć, dać dobrą rade.

Co więcej to ty musisz dostrzegać czego brakuje w drużynie i starać się to uzupełniać lub poprawiać.

Dla przykładu: widzisz że twojej drużynie brakuję motywacji. Musisz więc ich napędzić do dalszego trenowania oraz grania.

Inny przykład: gdy twoja drużyna jest zmęczona zbyt dużą intensywnością gier, to ty musisz to dostrzec i zareagować w odpowiedni sposób.

Czy manager to członek drużyny?

Ostatnia rzecz o której według mnie warto wspomnieć, to przynależność. Jako manager, nie jesteś częścią drużyny.

Wiem, że brzmi to dość brutalnie, ale tak na prawdę jesteś przełożonym graczy. W końcu to do ciebie należy ostateczna decyzja: co będzie się z nimi działo.

Co za tym idzie – ciąży na tobie duża odpowiedzialność. Jeżeli coś pójdzie nie tak, to może się okazać, że w dużej części, będzie to twoja wina. Natomiast jeśli wszystko się uda, to pomimo że nie widać tego na pierwszy rzut oka, jesteś odpowiedzialny za lwią część sukcesu.

Kilka słów na koniec

Jak już wspomniałem wcześniej, bycie menago, to odpowiedzialność – nie tylko za siebie, ale przede wszystkim za innych.

Niewiele osób będzie nadawało się do tej  roli, ponieważ do pełnienia tej funkcji, jest wymagany szereg umiejętności. Te z kolei ciężko jest nabyć. Jako manager, twoja praca jest mało krzykliwa, ale za to kluczowa do poprawnego funkcjonowania drużyny. Bez ciebie mogłoby nie być sukcesu – a bądźmy szczerzy, wszystkim w zespole na tym zależy.


Zachęcamy do skorzystania z naszej listy ogłoszeń, gdzie możecie zamieścić informacje na temat rekrutacji lub oferowanych usług – wystarczy tylko się zarejestrować!

Jeśli masz do nas jakieś pytania, to wyślij je nam poprzez formularz kontaktowy – postaramy się odpowiedzieć na nie tak szybko, jak tylko się da.

Zapraszamy także do obserwowania naszego profilu na Facebooku.